Jäähoki – kiire meeskonnamäng, millele saab Internetis panustada

Robert Rooba spordiennustamine
Robert Rooba

Jäähoki on fantastiline meeskonnamäng, mida mängitakse hokiväljakul. Jäähokimängude peale saab kihla vedada nii Eesti spordiennustusi vahendavatel veebilehtedel kui veebikasiinodes. Mõnikord pakutakse mängijatele päris palju boonusraha, riskivabasid panuseid või tasuta panustamist, millega jäähoki peale kihla vedada. Käesolevas artiklis räägime kõigest, mida jäähokist teada tasub: reeglitest, ajaloost, varustusest, jäähoki peale panustamisest, veebikasiinodest, kus saab panuseid teha, kihlveoboonustest ja veebikasiinode boonustest.

Jäähoki põhitõed

Tavalises jäähokimängus on väljakul kaks meeskonda. Mõlemas meeskonnas on kuus mängijat ja mõlemal meeskonnal on väljaku otsas värav. Värav on metallist raam vastupidavast materjalist valmistatud võrguga. Võrk peab olema valmistatud väga turvalisest ja tõesti väga vastupidavast materjalist, sest mängude, aga iseäranis treeningute ajal, lüüakse hokilitrit võrku suure jõu ja kiirusega. Tavalises mänguolukorras on jääl väravavaht, kaks kaitsjat ja kolm ründajat. Kogu meeskonnas on rohkem mängijaid, keda vahetatakse jääl vastavalt vajadusele ja olukorrale. Mängu põhimõte on üsna sarnane jalgpallile, kuigi reeglid ongi teistsugused. Kumbki meeskond üritab toimetada kummist hokilitri kaitsjatest ja väravavahist mööda vastase väravasse. Samaaegselt tuleb meeskonnal kaitsta oma väravat ja tõrjuda tagasi vastasmeeskonna väravate löömise katsed.

Jäähoki ajalugu

Jäähoki on põnev meeskonnamäng, mis sai alguse Kanadast. Mäng on välja kujunenud Euroopa sisserändajate traditsioonilistest meeskonnamängudest nagu jääpallist, hurlingust ja shintyst. Esimesed teated jääl mängitavast meeskonnamängust pärinevad 19. sajandi algusest, kui Suurbritannia päriolu sõdurid hakkasid üksteise vastu matše pidama. Spordiala algusaegadel oli väljakul rohkem mängijaid – 19. sajandi keskel mängis mõlemas meeskonnas üheksa mängijat. Jäähoki arenes edasi ja selle tänapäevane versioon öeldakse olevat sündinud Montrealis, kus mängu väljaarendamist jätkasid kohaliku ülikooli tudengid. Muuhulgas töötati jäähokile välja uued reeglid, mis sarnanevad rohkem praegustele reeglitele. Seetõttu ongi Rahvusvaheline Jäähokiliit ametlikult kuulutanud jäähoki sünnikohaks Montreali. Tõsi küll, Montreal krooniti selle tiitliga alles 2007. aastal. Jäähoki ajaloos on olnud ka aegu, mil kogu meeskonnas on olnud 15 mängijat ja väljakul üheksa mängijat. Spordiala varustus ja tehnika on aga nüüd seevõrra arenenud, et mängu pinge suurendamise eesmärgil on mängijate arv mitu korda langenud. Väljakul samaaegselt mängivate meeskonnaliikmete arv langes esmalt seitsmele ja viimaks kuuele – üks kuuest mängijast on väravavaht. Alguses lubasid jäähokireeglid litrit sööta vaid edasi. Seda reeglit teame näiteks Ühendkuningriigis eriti suure populaarsuse saavutanud spordialast ragbist, kus tagasisöödud on senini keelatud. Varasemad reeglid erinesid praegustest ka selle poolest, et mängus ei vahetatud mängijaid. Kogu väljakutäis mängijaid mängis mängu ilma pausideta lõpuni.

Jäähoki mänguaeg

Jäähoki mänguaeg võib olla etteantud ajapiirangust pikem. Mänguaeg kestab kokku 60 minutit ja on jagatud kolmeks osaks. Iga periood on siis 20-minuti pikkune. Mäng on tavaliselt väga kiire ja tõhus. Kui kohtunik katkestab mängu, peatatakse ka mängukell. Teatud liigad ja turniirid järgivad teisi põhimõtteid ja ei peata katkestuse ajal kella. Iga 20-minutilise mänguperioodi järel on vaheaeg. Selle kestus sõltub riigist ja liigast. Tavaliselt kestab vaheaeg 15-18 minutit, kuid amatööride liigades või juunioride liigades võib see olla vaid mõne minuti pikkune. Nagu varem mainitud, võib ka mängu enda pikkus olla erinev. Kui mäng on 60-minutilise mänguaja järel ikka veel viigis, järgneb lisaaeg. Lisaaja pikkus on tavaliselt 5 minutit. Mängu võidakse jätkata ka karistuslöökidega. See tähendab seda, et meeskonnad valivad ühe mängija, kes üritab lüüa litrit väravavahi poolt kaitstud vastase väravasse. Karistuslööke lüüakse nii kaua kuni üks võistkond lööb värava.